Raportul primarului

Intrarea în Uniunea Europeană aduce multe beneficii dar şi responsabilităţi.  Identificarea şi conştientizarea problemelor, stabilirea şi aplicarea soluţiilor adecvate, constituie calea  cea mai potrivită în politica de dezvoltare locală pentru ridicarea standardului de viaţă a cetăţenilor în vederea apropierii de nivelul de dezvoltare existent în comunităţile similare ale Uniunii Europene.
Este necesar să învăţăm să trăim în marea familie europeană, să conştientizăm care ne sunt adevăratele nevoi şi cum să procedăm pentru a satisface aceste nevoi.
Astfel, STRATEGIA DE DEZVOLTARE LOCALĂ a comunei Rediu are ca obiectiv general reducerea decalajelor faţă de oraş şi îmbunătăţirea calităţii vieţii locuitorilor comunei şi a zonei.
Existenţa fondurilor structurale europene reprezintă o oportunitate care nu trebuie ratată.
Am convingerea că strategia de dezvoltare locală a comunei Rediu va fi pusă în aplicare şi  îşi  va atinge obiectivele propuse.